Nikt nie lubi rys na ekranie smartfona, ale nie tak łatwo ich uniknąć. Szczególnie jeśli nosimy go w plecaku albo torebce wraz z innymi przedmiotami, takimi jak klucze. Albo jeśli używamy telefonu w trudnych warunkach, jak warsztat albo plac budowy. Wyświetlacz może również ucierpieć, gdy smartfon upadnie na podłogę lub, co gorsza, na chodnik.
Dlatego warto zakupić szkło hartowane na telefon. To jeden z najpopularniejszych akcesoriów do smartfonów i nie ma się czemu dziwić. Korzystają z niego nie tylko właściciele najdroższych flagowców, ale także posiadacze telefonów budżetowych. Nie jest to przecież nic drogiego. W odróżnieniu od wymiany zniszczonego ekranu, która może okazać się tak kosztowna, że lepiej już będzie kupić nowy smartfon.
Szkło ochronne na smartfona – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Informację o stopniu zabezpieczenia szkieł hartowanych prezentuje się na skali twardości Mohsa. Chodzi w niej o odporności na zarysowania materiałów twardszych przez materiały bardziej miękkie. Jaka twardość szkła będzie zatem właściwa? Szkło hartowane na telefon powinno mieć twardość H8 lub H9.
Nie jest to jednak jedyna kwestia, o jakiej należy pamiętać. Mamy także wybór pomiędzy szkłami uniwersalnymi oraz dedykowanymi. Pierwsze pasować powinny do różnych smartfonów, drugie dostosowane są już do konkretnych modeli. I dlatego tylko te drugie dają nam pewność, że zamontowanie szkła nie będzie stanowiło problemu i że dopasuje się ono idealnie.
Dlaczego szkło hartowane jest lepsze od folii ochronnej?
Alternatywę dla szkła hartowanego stanowi folia ochronna. W porównaniu ze szkłem posiada ona dwa atuty: jest tańsza i cieńsza. Czy jednak powinno nas to przekonać? Niekoniecznie. Raz, że szkło hartowane można kupić już za 20-30 złotych. Dwa, szkło nie jest aż tak grube, żeby miało nam to przeszkadzać. Przede wszystkim zaś: szkło hartowane jest nieporównywalnie bardziej skuteczne, jeżeli chodzi o ochronę ekranu naszego telefonu.